Warsztaty dla młodzieży z Liceum Plastycznego w Poznaniu towarzyszące wystawie Materiał. Projekt. Mebel. w Galerii DESIGN UAP

 

Podczas warsztatów kurator wystawy Materiał. Projekt. Mebel. dr Mateusz Wróblewski opowiedział o najnowszych realizacjach meblarskich prof. Aleksandra Kuczmy, twórcy zasłużonego dla polskiego projektowania eksperymentalnego, innowatora i ukochanego pedagoga rzeszy studentów. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku był niekwestionowanym pionierem w wykorzystaniu nowoczesnych materiałów w konstrukcji mebli. Na wystawie można było zobaczyć czym profesor Kuczma zajmuje się dzisiaj.

Druga część spotkania odbyła się na Uniwersytecie Artystycznym, w Pracowni Projektowania Mebla, którą niegdyś prowadził Aleksander Kuczma.  Dziś piecze nad nią sprawuje uczeń profesora i kontynuator idei przez niego zaszczepianych – dr Mateusz Wróblewski, który pozwolił uczniom przekonać się co w praktyce oznacza przysposabianie środków i wyprowadzanie formy. Podczas praktycznych warsztatów łączących w sobie elementy projektowania i aktywności manualnych uczniowie stanęli przed zadaniami, z którymi na co dzień zmaga się dizajner. Pod koniec zajęć każdy uczestnik mógł liczyć na osobistą rozmowę z prowadzącym na temat wykonanego zadania.

 

Warsztaty dla dzieci towarzyszące wystawie Materiał. Projekt. Mebel. w Galerii DESIGN UAP

prowadzenie: Aleksandra Leśnik-Krowicka (Olo Olo)

 

Skąd się biorą meble, kto decyduje o tworzeniu nowych przedmiotów, ich wyglądzie, materiałach, z których są zrobione? Uczestnicy warsztatów poznali postać artysty Aleksandra Kuczmy i obejrzeli meble przez niego zaprojektowane. Wspólnie zastanawialiśmy się nad procesem powstawania form użytkowych.

Dzieci miały niepowtarzalną okazję stworzenia mebli do własnego domku. W trakcie warsztatów każdy uczestnik otrzymał tekturowy model małego domu. Mając do dyspozycji rozmaite materiały, takie jak folie, kartony, tkaniny, sznurki, patyki, kamienie itp. w oryginalny sposób umeblowaliśmy pustą przestrzeń.