Podczas trwającego w Poznaniu Festiwalu Nauki i Sztuki na terenie nowego budynku Uniwersytetu w Atrium UAP oraz w Galerii Duża Scena UAP odbyły się dwa cykle warsztatów w formie lekcji festiwalowych.

Pierwszy cykl poświęcony był starożytnej japońskiej technice suminagashi, polegającej na nakrapianiu tuszu na taflę wody. Następnie, powstałe w ten sposób dekoracyjne wzory plam przenosi się na papier. Płynne formy przenikają się wzajemnie, a sam proces jest niezwykle intuicyjny i pozwala na swobodne kreowanie abstrakcyjnych kompozycji, co pozwala wyzwolić uśpione pokłady inwencji.

Zajęcia poprowadziła konserwator zabytków Joanna Kokoć.


Opis warsztatów:

Warsztaty suminagashi to spotkanie z japońską techniką wykonywania obrazów na tafli wody. Polega ona na nakrapianiu tuszu, który rozlewając się tworzy dekoracyjne wzory. W końcowym etapie obraz przenoszony jest na papier. Technika ta pozwala na uzyskiwanie fantazyjnych wzorów. Płynne formy przenikają się wzajemnie, a sam proces jest niezwykle intuicyjny i pozwala na swobodne kreowanie abstrakcyjnych kompozycji.

Prowadzący warsztaty:

Joanna Kokoć – konserwator zabytków, specjalność papier i skóra. W kręgu jej zainteresowań pozostaje sztuka japońska i orientalne sztuki dekoracyjne. Podczas wykonywanych realizacji łączy tradycje wschodnie z zachodnimi wykorzystując potencjał różnych kultur.

Gdzie?

Warsztaty w formie lekcji festiwalowych (Poznański Festiwal Nauki i Sztuki) odbywać się będą nowej galerii sztuki współczesnej Uniwersytetu Artystycznego
w Poznaniu: Galeria Duża Scena UAP przy Al.Marcinkowskiego 28 oraz na terenie nowego budynku Uniwersytetu: Atrium UAP przy ul.23 lutego 20.

Kiedy?

22.10.2016 (sobota), godzina 12.00, czas trwania warsztatów: 2 godziny 25.10.2016 (wtorek), godzina 16.00, czas trwania warsztatów: 2 godziny 26.10.2016 (środa), godzina 16.00, czas trwania warsztatów: 2 godziny